Sav,Sagu ve Koşuk Nedir ?

Sav,sagu ve koşuklar destanlar gibi  ( destanlar hakkında bilgi için tıklayın )  Türklerin İslamiyet’i benimsemedikleri ve yazıyı kullanmadıkları zamanda ortaya çıkmış edebi ürünlerdir. Bu ürünler tamamıyla sözlü ürünlerdir.Şimdi bunları ayrıntılı inceleyelim.

 

Sav Nedir ?

Sav, bugünkü atasözlerinin o dönemdeki karşılığıdır.Kısacası bilgiler ve öğütler içeren özlü sözlerdir.

 

Sagu Nedir ?

Sagu, bugünkü ağıtların o dönemdeki karşılığıdır.İslamiyet öncesi Türklerde bilinen,sevilen kişilerin ölümünden sonra düzenlenen “yuğ töreni” denilen cenaze törenlerinden sonra kopuz eşliğinde söylenirlerdi.

 

Koşuk Nedir ?

Koşuk, sagunun aksine eğlencelerde söylenirdi.İslamiyet öncesi Türklerde genellikle zaferle sonuçlanan savaşlardan sonra , “sığır” adı verilen av törenlerinde ve “şölen” adı verilen ziyafetlerde kopuz eşliğinde söylenirlerdi.Temaları genellikle doğanın güzellikleri,aşk ve kahramanlıktır.

 

Ortak Özellikleri

○ Sagu ve koşuklarda kullanılan ölçü hece ölçüsü ve kullanılan kafiye yarım kafiyedir.Genellikle dörtlük  halinde söylenirler ve uyak düzenleri aaab cccb dddb . . .  şeklindedir.

○ Koşuk ve sagu kopuz ile söylenirlerdi.

Kopuz , sazın atası olarak bilinen telli bir çalgıdır. En eski Türk çalgısıdır.

kopuzResim 1 : Günümüzden kopuz.

○ Koşuk ve saguyu söyleyen kişiler o dönemde halk içinde özel yere sahiptiler.Kam,baksı,şaman gibi değişik isimlerle anılan bu kişiler sadece sanatçılık değil doktorluk,bilginlik,din adamlığı,gibi birçok işle uğraşırlardı.

 

altay-samaniResim 2 : 20.yüzyılda yaşamış bir Altay şamanı.
reklam

23 thoughts on “Sav,Sagu ve Koşuk Nedir ?

  1. değişik bir paylaşım olmuş.. Tarihini bimeyen bir ulusun geleceği olmaz.
    Bilgilendirmeniz ve paylaşımınız için teşekkürler. Devamını bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>